MGL Inc Vilano STI StateEx
IGT Lemberg Group Schwarz
Uzbek Inc Freight Union
Irina Dovbenko YLM Sungor Taurus RT Group 18 Wheelers SP Truck Center Cargoboss GoldenWay Orozco DaynNight Pava Logistics Formula Trucking Реклама
Список форумовАвтомобильное
Kuplju testi CDL,perevedennie na russkiy yazik
Чт, Дек 19, 2002 11:27pm Dimitry - 7811 d back

Zhelatel'no shtata Wiskonsin
Пт, Дек 20, 2002 10:31am arti - 7810 d back

Podskazhyte pozhaluista, gde priobresti prava na russkom
Пн, Янв 6, 2003 07:49am gesha - 7794 d back

права в США издаются пока только на английском Smile.
правила дорожного движения можно купить на диване в русском магазине.
Пн, Янв 6, 2003 10:32pm olchik - 7793 d back

Privetik..............
Mozhesh zayti na sayt: chicago.ru, i tam est..........i na English i na Russian ........ok by bye, pishu esli xochesh, moy e-mailVery\ Happyevchonka_ua_21@yahoo.com
Пн, Янв 13, 2003 06:18pm Dimitry - 7786 d back

Ol'chik !! au..otkliknis'..
Ср, Янв 15, 2003 11:11am FYI - 7784 d back

Miami man gets 5 months for role in license scheme

Published January 15, 2003

A Miami man received a 5-month prison sentence Tuesday for acting as a middleman in a bribery scheme in which an estimated 100 unqualified truck drivers, many from Illinois, obtained commercial driver's licenses in Florida.

In federal court in Chicago, U.S. District Judge Ronald Guzman told Peter Gregus, 34, that he had endangered thousands of drivers by helping unqualified truckers obtain their licenses. The judge said the unskilled drivers became "10-ton torpedoes" on the nation's highways.
Gregus admitted to helping applicants, most of whom were Eastern European or Russian immigrants with limited English, cheat on written and driving tests in return for bribes of up to $1,300 from 1997 to 2000.

Another Florida man involved with the scheme, Jorge Carranza, also pleaded guilty and was sentenced to 3 years of probation, Assistant U.S. Atty. Theodore Chung said.

Carranza, who worked at a Ft. Lauderdale trucking company authorized to administer on-the-road testing, was paid $300 for helping each of the applicants obtain their licenses.

Illinois residents interested in obtaining the licenses apparently learned by word of mouth that Gregus could help them in Florida.

Gregus, who also was ordered to 5 months of home detention after his prison term, became the 50th defendant convicted in the federal Operation Safe Road probe when he pleaded guilty in September.
Ср, Янв 15, 2003 11:58am arti - 7784 d back

Да права на русском есть на chicago.ru, но они для штата Вашингтон. Они годяться для других штатов?
Ср, Янв 15, 2003 02:19pm gesha - 7784 d back

АРТИ, ты опять путаешь слова "права" и "правила".
См. пост выше.
Ср, Янв 15, 2003 03:13pm arti - 7784 d back

...да...спасибо...бывает...
Так можно или нет использовать эти правила для других штатов?
Вс, Янв 19, 2003 01:10am Dimitry - 7781 d back

Bol'shoe vsem spasibo za aktivnoe obsuzhdenie problemi sdachi na prava kategorii "C"......... ,no ja interesovalsja iskluchitel'no testami perevedennimi na russkiy yazik kem-libo lichno ,tak skazat', so slovarjom v rukax i zapisavshix perevod. Etot trudojomkiy process mne prishlos' prodelat' samomu ,no ja ni skol'ko v etom ne zhaleju,potomu chto paru dney nazad ja uspeshno zdal "writen test" v WI i gotovljus' teper' k Pre-trip Inspection....
Вс, Янв 19, 2003 01:14am Dimitry - 7781 d back

Bol'shoe vsem spasibo za aktivnoe obsuzhdenie problemi sdachi na prava kategorii "C"......... ,no ja interesovalsja iskluchitel'no testami perevedennimi na russkiy yazik kem-libo lichno ,tak skazat', so slovarjom v rukax i zapisavshix perevod. dlya CDL(Commercial Driver License. !!!!!!!!! Etot trudojomkiy process mne prishlos' prodelat' samomu ,no ja ni skol'ko v etom ne zhaleju,potomu chto paru dney nazad ja uspeshno zdal "writen test" v WI i gotovljus' teper' k Pre-trip Inspection....
Помнить имя на вашем компьютере
Помнить email на вашем компьютере
Показывать Email (адрес будет показан на странице)






Chicago.Ru не несёт ответственности за достоверность размещенной информации
© 2000-2024 Chicago.Ru